A szerzők a nagyfeszültségű szigetelőláncok felületi szennyeződés miatti átívelésének tanulmányozására új ívállósági próbamódszert fejlesztettek ki. Egysapkás tagokból álló, 120 kV-os szigetelőláncok ívállósági vizsgálatait egyrész hagyományos fémszállal történő ívbegyújtási módszerrel, másrészt a valóságos átívelési folyamatot hűen reprodukáló új szintetikus áramkörben végezték el. A szerzők a kétféle módszerrel kapott eredményeket 2,7 kA zárlati áramnál hasonítják össze.
A közbenső fémszerelvényeket tartalmazó szigetelőláncok esetében a felületi szennyeződésből eredő átívelések alkalmával a közbenső fémrészeken esetleg a zárlat lekapcsolásáig is fennálló stabilis ívtalppontok alakulhatnak ki. Ez a hatás nem érvényesül a hagyományos módon alkalmazott fémaszálas ívbegyújtásnál.
A kétféle módszernél jelentkező különbség befolyásolhatja az ívállósági próbák eredményét.
A szerzők a villamosenergiaipari Kutató Intézetben kifejlesztett visszaszökő feszültség kismintán, a mintegy 150 megszakítási helyen mért független visszaszökő feszültség (FVSF) paramétereit foglalják össze. Céljuk az, hogy a hazai négy legnagyobb alállomás mérési eredményeinek alapján vázlatos képet adjanak a 120 és 220 kV-os alaphálózat FVSF paramétereiről és felhívják a tervezők és üzemeltetők figyelmét olyan megszakítási esetekre, amelyek a nemzetközi szabványelőírások típuspróbákon megkövetelt FVSF értékeivel összevetve is jelentősek.
A megszakítók igénybevételét nagymértékben szigorítja a transzformátorok egységteljesítményének növekedése olyan zárlatok megszakítása esetében, amikor a transzformátor rövidzárási reaktanciája adja a zárlati kör reaktanciájának nagyobbik részét. A transzformátor egységteljesítményének növekedésével egyrészt nőnek a zárlati áramok, másrészt nagyobb a visszaszökő feszültség frekvenciája, így meredeksége is, tehát két oból is fokozódik a transzformátorok zárlatát lekapcsoló megszakítók igénybevétele. A cikk két- és háromtekercselésű transzformátorokon mért visszaszökő feszültségek paramétereit adja meg táblázatokban és görbeseregek segítségével.